ASWA Basketball Rankings
Jan 10, 2013 | 2678 views |  0 comments | 6 6 recommendations | email to a friend | print
BOYS

CLASS 6A

1. Carver-Montgomery (11-0)

2. Hoover (18-0)

3. Blount (16-2)

4. Lee-Huntsville (21-2)

5. Thompson (20-2)

6. Sparkman (18-2)

7. Mountain Brook (17-3)

8. Murphy (17-3)

9. McGill-Toolen (14-4)

10. Tuscaloosa County (15-3)

Others nominated: Central-Phenix City (14-5), Hazel Green (14-6), Smiths Station (16-2).



CLASS 5A

1. Wenonah (20-1)

2. Paul Bryant (17-3)

3. Spanish Fort (18-2)

4. Sumter Central (14-4)

5. Shelby County (17-4)

6. Parker (13-0)

7. Homewood (17-4)

8. Central-Tuscaloosa (12-4)

9. Sylacauga (11-6)

10. Jackson (14-2)

Others nominated: Columbia (12-7), Cullman (13-6), Mortimer Jordan (15-2), St. Paul's (10-5), West Point (14-6).



CLASS 4A

1. Wilcox Central (13-2)

2. Madison County (13-3)

3. Brewbaker Tech (12-4)

4. Childersburg (13-6)

5. Dallas County (15-5)

6. Douglas (16-3)

7. Carbon Hill (12-6)

8. Locust Fork (14-5)

9. Dadeville (10-5)

10. Hokes Bluff (13-4)

Others nominated: Butler (10-7), Fairview (12-6), Hillcrest-Evergreen (9-4).



CLASS 3A

1. Greensboro (15-1)

2. Midfield (11-7)

3. Mars Hill Bible (16-3)

4. Barbour County (10-5)

5. Madison Academy (10-5)

6. Geraldine (12-5)

7. Southside-Selma (12-6)

8. Daleville (15-1)

9. Leeds (11-7)

10. Holly Pond (16-4)

Others nominated: Bayside Academy (14-6), Hanceville (11-5), Straughn (12-1).



CLASS 2A

1. Tanner (10-1)

2. Washington County (8-0)

3. Westbrook Christian (16-2)

4. Lanett (14-3)

5. R.C. Hatch (11-5)

6. Vincent (14-4)

7. Francis Marion (12-7)

8. North Sand Mountain (13-4)

9. Section (12-5)

10. Prattville Christian (14-5)

Others nominated: Calhoun (11-6), Cold Springs (11-7), Houston Academy (12-5), Luverne (12-6).



CLASS 1A

1. St. Jude (14-4)

2. Keith (13-6)

3. Collinsville (15-2)

4. Parrish (16-0)

5. Brantley (8-2)

6. Pickens County (8-3)

7. Skyline (13-4)

8. Georgiana (13-4)

9. Linden (11-1)

10. Marion County (9-4)

Others nominated: Autaugaville (10-3), R.A. Hubbard (6-2), Ragland (12-6), Sumiton Christian (15-3).



AISA

1. Lee-Scott (14-1)

2. Glenwood (15-1)

3. Tuscaloosa Academy (15-3)

4. Kingwood (13-1)

5. Evangel Christian (10-6)

6. East Memorial (16-2)

7. Escambia Academy (12-2)

8. Morgan Academy (14-3)

9. Lyman Ward (10-0)

10. Patrician (11-7)

Others nominated: Ashford Academy (12-5), Fort Dale Academy (10-5), Macon-East (9-5).



GIRLS

CLASS 6A

1. Sparkman (19-0)

2. Shades Valley (18-1)

3. Hoover (11-4)

4. Bob Jones (20-2)

5. Blount (20-3)

6. Murphy (15-3)

7. Buckhorn (18-4)

8. Carver-Montgomery (12-0)

9. Mountain Brook (14-4)

10. Huntsville (16-4)

Others nominated: Austin (12-5); Davidson (11-5); Gadsden City (16-3); Lee-Montgomery (13-3); Opelika (11-3).

CLASS 5A

1. Brewer (17-1)

2. Center Point (13-7)

3. Faith Academy (15-4)

4. Wenonah (19-3)

5. Valley (16-1)

6. Fairfield (13-5)

7. Sylacauga (12-3)

8. Central-Tuscaloosa (15-2)

9. Carroll (17-3)

10. Athens (8-9)

Others nominated: Cullman (10-7); East Limestone (12-5); Hayden (12-5); Lawrence County (13-6); Sumter Central (14-4).

CLASS 4A

1. Oneonta (16-2)

2. UMS-Wright (15-3)

3. Anniston (20-2)

4. Clarke County (16-1)

5. Randolph (13-1)

6. Jacksonville (13-4)

7. Brewbaker Tech (11-1)

8. Cherokee County (13-4)

9. Douglas (16-5)

10. Locust Fork (15-4)

Others nominated: Ashford (15-7); Carbon Hill (13-5); Calera (10-5); Madison County (12-5); St. James (13-3).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (17-2)

2. Mars Hill Bible (16-4)

3. Pisgah (14-4)

4. Deshler (11-5)

5. Madison Academy (13-5)

6. Midfield (10-7)

7. Holly Pond (17-4)

8. Ashville (16-2)

9. Straughn (17-1)

10. Glencoe (13-6)

Others nominated: Abbeville (12-3); Clements (10-9); Good Hope (12-10); Piedmont (14-5); Winfield (12-5).

CLASS 2A

1. Woodland (16-1)

2. Prattville Christian (17-0)

3. North Sand Mountain (16-2)

4. Lexington (17-4)

5. Red Bay (12-2)

6. Cold Springs (13-5)

7. Providence Christian (12-3)

8. Fyffe (11-5)

9. Ariton (14-1)

10. Sand Rock (12-4)

Others nominated: Flomaton (11-2); Luverne (10-5); Montgomery Academy (8-6); R.C. Hatch (7-3).

CLASS 1A

1. Covenant Christian (17-1)

2. Marengo (10-0)

3. St. Luke's (17-1)

4. Lynn (15-1)

5. R.A. Hubbard (6-2)

6. Brantley (9-5)

7. Ragland (15-4)

8. Winterboro (15-1)

9. Skyline (12-5)

10. Falkville (14-1)

Others nominated: Keith (16-3); Berry (14-2); Collinsville (12-5); Geneva County (11-3); Loachapoka (8-1); McIntosh (7-5); Notasulga (10-4).

AISA

1. Lee-Scott (16-2)

2. Lakeside (18-3)

3. Evangel Christian (12-4)

4. Glenwood (12-2)

5. Marengo Academy (16-0)

6. Sparta Academy (12-4)

7. Pike Liberal Arts (9-9)

8. Autauga Academy (13-1)

9. Pickens Academy (11-1)

10. Ashford Academy (10-8)

Others nominated: Abbeville Christian (11-8); Chambers Academy (7-5); Coosa Valley (11-2); Fort Dale Academy (9-6); Tuscaloosa Academy (11-5).